Quantcast

Denzel Washington, Octavia Spencer, Mary J. Blige and 'Get Out' snag Oscar nominations

AmNews Staff Reports | 1/23/2018, 9:59 a.m.
Check out the nominees for the 90th Academy Awards.
Daniel Kaluuya in "Get Out" Contributed

Actress-comedian Tiffany Haddish and actor-director Andy Serkis, joined by Academy President John Bailey, announced the 90th Academy Awards nominations on Tuesday the Academy’s Samuel Goldwyn Theater. Here is the full list of the nominees.

Best Picture:

“Call Me by Your Name”

“Darkest Hour”

“Dunkirk”

“Get Out”

“Lady Bird”

“Phantom Thread”

“The Post”

“The Shape of Water”

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Lead Actor:

Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”

Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”

Daniel Kaluuya, “Get Out”

Gary Oldman, “Darkest Hour”

Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

Lead Actress:

Sally Hawkins, “The Shape of Water”

Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Margot Robbie, “I, Tonya”

Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Meryl Streep, “The Post”

Octavia Spencer

ABC/CNN photo

Octavia Spencer

Supporting Actor:

Willem Dafoe, “The Florida Project”

Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Richard Jenkins, “The Shape of Water”

Christopher Plummer, “All the Money in the World”

Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Supporting Actress:

Mary J. Blige, “Mudbound”

Allison Janney, “I, Tonya”

Lesley Manville, “Phantom Thread”

Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Director:

“Dunkirk,” Christopher Nolan

“Get Out,” Jordan Peele

“Lady Bird,” Greta Gerwig

“Phantom Thread,” Paul Thomas Anderson

“The Shape of Water,” Guillermo del Toro

Animated Feature:

“The Boss Baby,” Tom McGrath, Ramsey Ann Naito

“The Breadwinner,” Nora Twomey, Anthony Leo

“Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson

“Ferdinand,” Carlos Saldanha

“Loving Vincent,” Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman

Animated Short:

“Dear Basketball,” Glen Keane, Kobe Bryant

“Garden Party,” Victor Caire, Gabriel Grapperon

“Lou,” Dave Mullins, Dana Murray

“Negative Space,” Max Porter, Ru Kuwahata

“Revolting Rhymes,” Jakob Schuh, Jan Lachauer

Adapted Screenplay:

“Call Me by Your Name,” James Ivory

“The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber

“Logan,” Scott Frank & James Mangold and Michael Green

“Molly’s Game,” Aaron Sorkin

“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees

Original Screenplay:

“The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani

“Get Out,” Jordan Peele

“Lady Bird,” Greta Gerwig

“The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

Cinematography:

“Blade Runner 2049,” Roger Deakins

“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel

“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema

“Mudbound,” Rachel Morrison

“The Shape of Water,” Dan Laustsen

Best Documentary Feature:

“Abacus: Small Enough to Jail,” Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman

“Faces Places,” JR, Agnès Varda, Rosalie Varda

“Icarus,” Bryan Fogel, Dan Cogan

“Last Men in Aleppo,” Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen

“Strong Island,” Yance Ford, Joslyn Barnes

Best Documentary Short Subject:

“Edith+Eddie,” Laura Checkoway, Thomas Lee Wright

“Heaven is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel

“Heroin(e),” Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon

“Knife Skills,” Thomas Lennon

“Traffic Stop,” Kate Davis, David Heilbroner

Best Live Action Short Film:

“DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk

“The Eleven O’Clock,” Derin Seale, Josh Lawson

“My Nephew Emmett,” Kevin Wilson, Jr.

“The Silent Child,” Chris Overton, Rachel Shenton

“Watu Wote/All of Us,” Katja Benrath, Tobias Rosen

Best Foreign Language Film:

“A Fantastic Woman” (Chile)

“The Insult” (Lebanon)

“Loveless” (Russia)

“On Body and Soul (Hungary)

“The Square” (Sweden)